Promoting biomimicry-inspired habitat design solutions for biodiversity protection and restoration – BIOMIMICRY
Priority 2 - Supporting a greener and climate resilient Adriatic - Ionian region
Specific objectiveSO 2.3 - Supporting environment preservation and protection in the Adriatic - Ionian region
Trajanje projekta: 1. 9. 2024- 28.2.2027 (30 mesecev)
ESRR SREDSTVA (sofinanciranje projekta): 1.360.729,75 EUR
SKUPNA UPRAVIČENA SREDSTVA: 1.600.858,54 EUR
PARTNERSTVO
Obstoječe pobude in strategije v jadransko-jonski regiji in širše prepoznavajo potrebe po zeleni infrastrukturi in rešitvah, ki temeljijo na naravi, kot ključne sestavine za ustvarjanje zelenih in modrih poti na podeželskih in urbanih območjih z namenom povečanja biotske raznovrstnosti, zagotavljanja trajnostnega zbiranja in upravljanja z vodo, zagotavljanja migracijskih poti za živali ter ustvarjanja družbeno sprejemljivih območij za zagotavljanje dobrega počutja. Kljub temu takšni pristopi pogosto ostajajo površinski, saj primanjkuje posnemanja naravnih procesov (kot so vidni na primer na območjih Natura 2000), kar pogosto vodi do tega, da cilji niso doseženi, saj ne ponujajo zadostnega ravnovesja med trajnostjo, prisotno v naravi, in njeno prenosljivostjo v človeško (umetno) okolje.
Osredotočenost projekta ni samo na vključevanje zelene infrastrukture v podeželske in mestne krajine, ampak tudi na vključevanje načel biomimetike pri tem. Projekt želi poudariti pomembnost posnemanja naravnih procesov v antropogenih krajinskih območjih, da bi zagotovili prilagajanje podnebnim spremembam, revitalizacijo krajine, dolgoročno stabilnost in trajnostni razvoj.
Dvorec RIS Rakičan bo prevzel vlogo vodilnega partnerja v projektu BIOMIMICRY in bo sodeloval pri izvedbi vseh delovnih sklopov projekta:
Poleg tega bo RIS izvedel naslednje upravljavske aktivnosti:
Da bi sprejeli izvedljive ukrepe in dosegli uresničljive rezultate, bo med projektom BIOMIMICRY oblikovan strateški okvir za razvoj biomimetično navdihnjenih rešitev oblikovanja habitatov na podeželskih in urbanih območjih.
Poleg tega se bo strategija uporabila za rešitve, ki temeljijo na biomimetiki in so prilagojene specifičnim lokacijam za zaščito in obnovo biotske raznovrstnosti na petih pilotnih mestih v Macerati, Čakovcu, Rakičanu, Žabljaku in Campitelliju. Vsak bo obravnaval svoje specifične ukrepe za zaščito in obnovo biotske raznovrstnosti, kot so zagotavljanje učinkovite zelene infrastrukture za opraševalce, ustvarjanje sistemov za nadzor temperature in zbiranje vode ali razvoj biomimetičnih rešitev za zagotavljanje recirkulacije vode in preprečevanje izgube mokrišč. Kot rezultat bo interpretacija biomimetično navdihnjenih rešitev za oblikovanje habitatov za ohranjanje biotske raznovrstnosti razvita v obliki spletnega orodja za biomimetiko in temelj za podelitev certifikata »biomimetično navdihnjenega« priznanja.